آرامش جنوبی

خلیج فارس . قشم . اسکله ساحلی . زمستان 1384 | Iran . Persian Gulf . Gheshm

به شکل خیلی ظالمانه ای دلم هوس جنوب کرده.

پارسال  از طرف شرکت سابق بیش از ده باربه ماموریت عسلویه رفتم, خودمم جداگانه سری به کیش و سواحل اطراف استان بوشهر زدم. اما امسال به شدت جنوب خونم کم شده.  خدا رو شکر که آخر هفته میشه دلی از عزا در آورد.

.

و اما ماجرایی که هفته گذشته یه مقدار اغلب دوستان  رو دلگیر کرد قصه مفصل داوری هنری در ایران بود

پارسال یکی از عکسهام به جشنواره ای راه پیدا کرد که بی شک بدترین تصویر ارسالی دراون مجموعه بود و طبیعتا متعاقب همین روند شاهد نمایشگاهی از آثار معمولی و بسیار رده پایین بودیم.
همین چند ماه پیش  بچه های سایت دوربین و در راسشون احسان عزیز زحمت کشیدند و جشنواره عکاسی خبری رو مثل سالهای گذشته پیش بردن .منم که هیچ سررشته ای ازین مبحث نداشتم یکی دو بار سری به جلساتشون زدم که انصافا برگزاریش همت بالایی رو میطلبید واما نکته شاخص داوری آثار بود.
در دومین روز و آخرین روزی که به اونجا رفتم بخشی از آثار حذف شده به نمایش گذاشته شد که تعداد کثیری ازاونا ارزشش از 70 درصد آثار به نمایش گذاشته شده بالاتر بود و همین باعث اعتراض جمعی شد.
واما مدتی بعد تر تصویر سال با بخش رقابتی هنرمندان زیر 25 سال به یاد محسن رسول اف ( هیاهوی بسیار برای هیچ ) شروع به کار کرد
ایندفعه هم اقبال اینو داشتم که بسیاری از آثار ارسالی دوستان عزیز رو ببینم و وقتی جای خالی کارها و اسامیشون رو در نمایشگاه  دیدم تعجب کردم. منهای مبحث چگونگی برگزاری تصویر سال با  تلویزیون و بدون آثار چاپ شده  که شخصا نظر خاصی درین رابطه ندارم و همچنین  اسطوره هنر و قهرمان کردن انسانهایی که جز اسپانسر هیچ نبودن , مبحث داوری در همه زمینه ها  حتی کاریکاتور و پوستر بازم عجیب و قابل تامل بود.
و اما گل سرسبد , افتخار و شناسنامه هنر بصری ایران یعنی دوسالانه عکس
همچنان انتخاب و داوری بیداد میکرد اما ایندفعه توسط عده ای از نامداران عرصه عکاسی کشور که همکی صاحب کرسی و نظرند.

گویی معیار ارزشمندی یک اثر میزان کم اهمیت بودن سوژه در اجتماع + و یا فوکوس نبودن + و دنباله دار بودن تصاویر نامفهومه +.

واقعا در باورم نمیگنجید که دستشویی هم جایی برای خود نمایی داشته باشه و یا نمیدونستم اسکنر خوب هم میتونه در نمایشگاه عکاسی به جای دوربین نقشی ایفا کنه + پس ارزش و اهمیت  ثبت دوربین چی میشه + ایکاش اسمشو میزاشتن دوساللانه تصاویر شبیه عکاسی + دیگه خسته شدیم از دیدن  پنجره و پرده در باد +هرچند به خالقین آثار ایرادی نیست.

در مجموع دوسالانه امسال باعث خفته جامعه تصویری ایرانه, بسیاری از کارها یا چنان نخ نما و پوسیده ست که حتی رنگ و لعاب امروزی هم قابل تحملش نمیکنه و بعضی آنقدر مبتدی و ساده + و بعضی آثار + بی احترامی مستقیم به شعور بیننده ست + و انگار نه انگار که این مجموعه مخاطبی حرفه ای داره.

درجایی بر نقد دوست عزیزی درین رابطه نظری  نوشتند ” شما فکر کردید کجای عکاسی هستید که نظر میدید؟ ” البته نه به این شکل یلکه با بدترین لحن.

کسی ادعایی نداره اما تورو خدا بزارید عادت کنیم حرف بزنیم .تا امروز همین بوده , که این شده!  و صاحبان رای هیچوقت به هیچکس جوابی پس ندادن.

.

* خیلی وقته عادت کردیم وقتی کسی هیچی از اثری متوجه نشه همه به اتفاق میگن اثر ارزشمندیه ؛  شخصا به این نتیجه رسیدم که برای جشنواره های داخلی بایستی بدترین اثر رو ارسال کرد . حتما پذیرفته میشه.

بسیه دیگه گلایه کردیم . برم به سور و سات سفر جنوب برسم . جای همه دوستان خالی خواهد بود.

54 Comments

 1. 31 دسامبر 2008
  Reply

  سلام خسته نباشید عکس زیبای شما در ساحل جنوب آدم قش وسوسه می کند برود آن دورها بخصوصو که هوا هم سرد است . مدتهاست که دیگر نمیدانم عکاسی خلاق یعنی چه . دنیای عکاسی ایران هم که مافیای خودش را دارد . اما یک خوبی عکاسی قائم به ذات بودنش است و عدم وابستگی به یک تیم . در اینجا کار تیمی با درونیات ما جور نیست . عکاسان عم تکرو تر از دیگرانند . همین است که هست . امیدوارم بتوانید در عدم حضور در لابراتوار های سیاه و سفید چشمانتان را برای دین های باز هم زیبا تر و شگفت انگیز تر سالم نگهدارید با تشکر

 2. 31 دسامبر 2008
  Reply

  سلام آرش جان / خوبي ؟‌ / منم چند روز پيش عكس هاي ن­ دوسالا­نه ملی عکس ایران­­ رو تو سايت عكاسي ميديدم واقعا برام جالب بود كه عكس هاي درپيدي … با اينكه چيزي هم از عكاسي حاليم نميشه ولي ميشه فهميد انتخاب ها زياد جالب و درست نيست / عكس بالايي رو قبلا ازت ديده بودم اديت خوبي هم روش انجام دادي رنگ ها هم به دل ميشينه / يه سر به اين گالري ما هم بزن منتظر نظرت هستم . موفق باشي http://aks.akkasee.com/users/9191/photos/

 3. 31 دسامبر 2008
  Reply

  از عکس بخواهم بنویسم که نمیشه چون تابحال یکی از عکسهایت را هم ندیده ام که دوست نداشته باشم اما در مورد نوشته ات گویا باید در این مملکت همه چیز وارونه باشد . همه چیز

 4. م. اصغري
  31 دسامبر 2008
  Reply

  خليج فارس دل كندني نيست
  با يه بار ديدن اسيرش ميشي ، با درياي شمال خيلي فرق داره

  دوره اي كه خبرنگار نفت بودم عشقم عسلويه و جزيره‌هاي ديگه و سفر با لنچ و يدك كش روي اين آبي بيكراتن و آروم بود. بي صبرانه منتظر هر فرصتي هستم كه دوباره چشمم بهش بيوفته !

  ممنون به خاطر اين تصوير آرام

 5. 31 دسامبر 2008
  Reply

  سلام آرش جان تا بوده چنين بوده و تا هست چنين است اينا پامدهاي بت سازيه .

 6. 31 دسامبر 2008
  Reply

  جناب آقای حمیدی
  سلام علیکم
  متن شما را خواندم . مطلبی که در ابتدا باید به آن اشاره کنم این که شما در برخورد با آثار دوسالانه داوری کرده اید این خوب است که دارای نظر هستید ومستقلا ابراز نظر میکنید اما فکرمی کنم انچه در باید در باره آن باهم صحبت کنیم شکل داوری شماست فکر میکنم نگاه خلاقه را در داوری های خود کنار گذاشته اید اگر قرار است خلاقه عکاسی شود بهتر نیست حتی بدور از تمامی اصطلاحات عکاسی ( ثبت لحظه ها ) خود نگاه هم نوعی تازگی داشته باشد . اگر بایک نگاه ناستولوژیک به عکس دستشویی نگاه کنیم بسیار عکس جذاب ودیدنی است در تصاویر پنجره ها ما هر پنجره ای را نمی بینیم دو پنجره در کنار هم که باویژگی های خاص که باکمی تعمق حسی عجیبی را در انسان بر می انگیزد . عکس اتومبیل های رای با راننده های آن همجنین …
  تفاوت در نگاه است که نوعی متفاوت بودن را شکل میدهد امروزه دیگر تکنیک قاعده و بسیار ی ازمسائل مشابه به غایت خود رسیده اند اما تفاوت در نگه می تواند موجب بروز و شکوفایی خلاقیت گردد . موفق باشید ربیعی

 7. 31 دسامبر 2008
  Reply

  دوست گرامی با نظر تودر این مورد که در نمایشگاههای داخلی باید بد ترین عکساتو بفرستی کاملا مخالفم بنظرم اصلا نباید عکس بفرستی و تو عالم بیخبری و بیخیالی زندی بسر کنی . شما هم حتما برای دلت عکاسی میکنی چون پولی که قابل بررسی باشد که در این کار نیست پس . . . .

 8. 1 ژانویه 2009
  Reply

  خیلی عالی بود
  موفق باشید

 9. 1 ژانویه 2009
  Reply

  سلام؛
  عکس خیلی زیباییست که قبلا هم از دیدنش لذت برده بودم.
  نقد شما از دوسالانه به جاست و هر ذهن آگاه و دید بینایی به نا داوری پی می بره! در تعجبم از نظر بعضی دوستان که باز هم اسرار به برگزاری مجدد، و تایید کارهای فعلی دارند !

 10. 1 ژانویه 2009
  Reply

  آخ گفتي دقيقا اتفاقي كه براي جشنواره ارذيبهشت امسال بندر عباس افتاد
  حتي برنده جازه اول هم همينارو ميگفت
  واي كه چقدر حرص داره وقتي ميبيني يه عكس كاملا فلو رو قاب هاي گرون قيمت رو ديواره

 11. 1 ژانویه 2009
  Reply

  ما هم جنوب رو دوست داریم.شاید چون خیلی دووووووره…

 12. 2 ژانویه 2009
  Reply

  سلام آرش عزیز
  بسیار زیبا سخن گفتی به نحوی که انگار از ته دل من حرف میزدی.واقعا برای خودم و دیگر دوستانی که دست در هنر دارند متاسف شدم.اگر میدونستم که دوسالانه به این فلاکت میخواد برگزار بشه یکی از بدترین عکسایی که داشتم رو میفرستادم و بی شک بر سردر این نمایشگاه نصب میشد :دی
  کاش به حرف دوست خوبم (سید حمید حقی) گوش میکردم و بیخود برای خودم خرج نمیتراشیدم.نه عکسم رو تا الان پس فرستادن نه به جایی او *دستشویی* به نمایش گذاشتن!موفق باشی و سفر بهت خوش بگزره.

 13. 2 ژانویه 2009
  Reply

  عکست خیلی نته . احساس شادابی به من دست داد وقتی عکست رو دیدم .

 14. 3 ژانویه 2009
  Reply

  آقا دم شما گرم و خوش باشی . خیلی دلم خواست اونجا بودم .

 15. 4 ژانویه 2009
  Reply

  سلام. عکس خیلی خیلی خوبیه. کادر، رنگ ها و حضور اون نیمکت منتظر

 16. 4 ژانویه 2009
  Reply

  سلام
  عكس زيبا و خوشرنگ شده
  همراه با حس خوبي كه ببيننده ميده
  بندر اومدي در خدمتيم

 17. 4 ژانویه 2009
  Reply

  سلام

  خوبي ؟

  اميدوارم خوش گذشته باشه .ما كه خودمون جنوبي هستيم و هميشه اينجا حال مي كنيم ” استان فارس جزو جنوبه ديگه ؛ نه ؟(: زمستونو خوب زود آپ كرديا.عكست روكه قبلاً ديده بودم ؛ در مورد خيلي از عكس ها و مجموعه ها باهات موافقم.من بعضي از عكاسارو يا مي شناختم يا تو نت عكساشونو ديده بودم ؛ اغلب كارهاي بهتر از اينا خيلي داشتن ، ولي چرا اينارو ارسال كردن ؟ همون مسيله كه خودت گفتي ؛ سليقه ي داوران در انتخاب بدترين ها به عنوان آثار انتخابي در فالب كارهاي خلاقه . بعضي كارها مثل :
  http://www.akkasee.com/sn/galleries/id/47

  سوژش سوژه ي جالبيه و اينكه هيچكدوم از آينه ها جلوي روشويي نيست و معلوم نسيت واسه چي اصلاً اونارو گذاشتن ، ولي خوب ، بيشتر براي اين خوبه كه تو سايتي مثل عكاسي دات كام يا موبايل فوتو ” دات آي آر ” آپ بشه و بچه ها يه :دي بزارن و بگن ديد خوبيه ؛ اما واقعاً ديگه تو اين دوسال عكس بهتر از اينها تو اين مملكت گرفته نشده ؟ واقعاً برخي از انتخاب ها جاي تعجب فراوان داره.

  البته برخي كارها هم خيلي زيبا و جالب بودن.

  سفر خوش بگذره

  ( البته الان فكر كنم برگشتي)

  پاينده باشي

 18. 4 ژانویه 2009
  Reply

  ممنون که به من سر زدید .
  شاد و سلامت باشید

 19. نسا
  5 ژانویه 2009
  Reply

  خوب آقای آرش
  این تحلیلت خوب بود اما یه ایراد داشت دوست خوب
  و اونم اینکه چیزی که عیان است ارزش گفتن تنها زا نداره
  چاره ها را بگو
  یا تحلیلت را از یه دید عجیب و تکانده تر بگو

  خوش باشی در سفرت

 20. 8 ژانویه 2009
  Reply

  رنگ و ترکیب زیبایی داره به دل میشینه. ممنون

 21. 11 ژانویه 2009
  Reply

  به طور بسیار ظالمانه ایی عکس شما باعث شد دلمان جنوب بخواهد … جنوووووب

 22. 13 ژانویه 2009
  Reply

  ایمیلی از طرف شما برای من اومده در رابطه با مسابقه “تصویر عبادت در عاشورا”. ولی توضیحاتش خیلی کمه. اگه میخوایم تو این مسابقه شرکت کنیم باید چی کار کنیم؟ عکس ها را با چه کیفیتی و روی چه کاغذی ارسال کنیم؟ هر فرد چند تا عکس میتونه ارسال کنه؟

 23. 14 ژانویه 2009
  Reply

  سلام. يادمه اين عكس رو چند سال پيش توي سايت فوتو ديده بودم و در سفر اخير هم با هم توي اين لوكيشن بوديم…حالت آسمان و ابرهايش با رنگ صندلي به گونه ايست كه حس بروز اتفاقي يا نوعي نگراني را در من ايجاد ميكند. بايد اينجا را ترك كرد……….

 24. 15 ژانویه 2009
  Reply

  سلام آرش عزیز.گفتنی ها را شما و همه ی دوستان گفتید.
  فقط من نمیدانم این نگاه خلاقانه که اقای ربیعی فرمودند و داوران سنگشو به سینه میزنند گیست که من اثر از ان در این عکسها نمیبینم یا کمرنگ میبینم که جوابش را از طرف این عزیزان میدهم اری سواد عکاسی من و دید من مشکل دارد!

 25. سلام: چندين مرتبه عرض ارادت خود را تقديم نموده ام. گاه گاهي از وب سايت شما بازديد مي كنم.
  اميدوارم خودتان و اهل بيت محترم موفق و سلامت باشيد.طبس

 26. 17 ژانویه 2009
  Reply

  یک عکس ساده و زیبا
  ممنون و موفق باشید
  ارادتمند:کامیار

 27. خشم اون ابرها و قرمزی نیمکت، انگار به آدم میگن “اگه کسی جرأت داره،‌ بشینه رو این نیمکت!” خیلی عکس زیبا و فنی‌ایه. مرسی آرش‌جان

 28. 18 ژانویه 2009
  Reply

  سلام دوست من جانان سخن از دل ما میگویی..هرچند این قصه ید طولایی دارد

 29. 19 ژانویه 2009
  Reply

  خیلی رو یایی بود عالی بود

 30. 19 ژانویه 2009
  Reply

  چرا جواب میلم رو نمیدید اقا ارش زاستی عکستون عالی بود

 31. Ava
  20 ژانویه 2009
  Reply

  baba tanhaaaaaaaaaaaaa

 32. Zhaleh
  20 ژانویه 2009
  Reply

  Hello Mr Hamidi
  I like your mails specially the last one about Decoration.
  thanks

 33. 21 ژانویه 2009
  Reply

  کارهای شما را سلام جناب حمیدی.
  کارهای شما را دیدم ,برایتان آرزوی موفقیت دارم.
  خوشحال می شدم از سفر دیماه امسال به قشم عکسهای زیادی که گرفته بودید عکس جدیدی رو می دیدم.

 34. 28 ژانویه 2009
  Reply

  آرش جان. سلام.
  از حضور و اظهار لطفتون سپاسگزارم. اميدوارم مطالب وب لاگ براتون مفيد بوده باشه.
  ضمنا من شما رو لينك كردم.

 35. 31 ژانویه 2009
  Reply

  خوشحال میشم یادداشت جدید من رو هم بخونی.

 36. Mina Hamidi
  4 فوریه 2009
  Reply

  First of all,After seeing ur art , I wish we were family members!!!Secondly I want 2 thank u 4 these magnificent scenes!!!u brought happiness to my day

 37. 7 فوریه 2009
  Reply

  سلام و درود به شما آقای حمیدی. از عکس هایی که برام میل کردید واقعا لذت برم. خوشحال میشم این کار بسیار جالب شما ادامه داشته باشه. سایت بسیار ارزنده ای دارید. با بهترین آرزوها برای شما، مصطفی معراجی

 38. 10 فوریه 2009
  Reply

  سلام امیدوارم که حالت خوب باشد عکس هایت را دیدم عالی بود موفق و پایدار باشی همیشه.

 39. 12 فوریه 2009
  Reply

  مرسي از حضور پر مهرت
  و كلام زيبات

  آره حافظ هم طعنه هاي رندي دارد كه خاص خود اوست
  كاش باز هم بهم سربزني
  منتظرت ميمانم
  راستي عكست هم خيلي زيبا بود
  جنوب
  ساحل
  و يك نيمكت رو به ساحل
  چه پر معنا
  چه لطيف
  و پر از حرف

 40. 17 فوریه 2009
  Reply

  ممنون بابت نظرتون و آمدن به وبلاگ بنده

 41. 20 فوریه 2009
  Reply

  سلام
  ازلطف بیکرانت ممنونم دوستان در هوای دیدن دوستان امیدوارند امید که دوباره خاطرات تجدید شوند
  عکس ونوشته زیبات مرا هم هوایی کرد هر جا هستی همیشه خندان وسبز باشی

 42. 21 فوریه 2009
  Reply

  من فکر کردم فقط خودم تغییر نکردم حالا نگو تو هم تغییری نکردی !

 43. 22 فوریه 2009
  Reply

  “یگانگی”
  منظورم این نبود که می خوایم با این اتصال ها “من” رو طوری تغییر بدیم که دیگران دوست داشته باشن. اتفاقا احساس می کنم این جور وقتها فقط و فقط به خاطر خودمون این کار رو می کنیم. و دیگران بر خلاف همیشه فراموش می شن.
  ممنون که به ولاگم سر زدین.

 44. 27 فوریه 2009
  Reply

  سلام جناب حميدي. يكي از معدود عكسهاي خليج فارس است كه رنگها و تركيبهايش را بسيار پسنديده ام . بسيار زيباست.

 45. 2 مارس 2009
  Reply

  سلام
  هرچند خیلی مشتاق دیدارتان بودم و ناراحت شدم که با من تماس نگرفتید، امیدوارم که خوش گذشته باشه و در سفرهای بعدی زیارتتان کنم. منتظر عکسهاتون از این سفر هستم

 46. 9 مارس 2009
  Reply

  سلام. اونجا همه عكاس ها از نرده ها بالا رفته بودن ها!

 47. سلام آرش خان .
  من دنبال آمار کاملی از جشنواره های خارجی بودم تا اینکه با سید مجتبی خاتمی تماس گرفتم و ایشون گفت شما میتونید کمکم کنید .
  حالا نمیدونم چطور میتونم با شما غیر از این سایت تماس بگیرم .
  من ایمیلم رو گذاشتم .
  ممنون میشم جواب رو روی ایمیام ارسال کنی که من هم آدرس ایمیلت رو داشته باشم و هم راحت تر بتونم باهات تماس داشته باشم .
  منتظر شما هستم .
  شاد باشی .

 48. 10 مارس 2009
  Reply

  بازم مثل همیشه گل کاشتی أرش جان ! همیشه با دیدن عکسات خستگی از تنم در میاد

  نوروز رو پیشاپیش بهت تبریک می گم

 49. 11 مارس 2009
  Reply

  Kheili zibast. Behet tabrik migam.

 50. 13 مارس 2009
  Reply

  بیشتر شبیه جزیره لاسته تا قشم.
  موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

31 + = 41